ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

آخرین نظرات
جمعه, ۹ بهمن ۱۳۹۴، ۰۷:۱۳ ب.ظ

این چهار نفر !

با نزدیک شدن به ایام انتخابات ،یارگیری کاندیداهای انتخاباتی مدتی است از شور و جدیت و قوت بیشتری برخوردار شده است.
در بین نامزدهای انتخاباتی رودسر چهار چهره شناخته تر از سایرین هستند که وزنه های اقبال عمومی به سمت و سوی آنان سنگین تر است.
در این نوشتار سعی در بررسی کوتاهی از وضعیت این عزیزان با توجه به شرایط موجود داریم:
1-محمدمهدی رهبری املشی: نماینده فعلی شهرستان رودسر که مصمم و تقریبا فارغ از هیاهوی انتخاباتی به فعالیت مشغول است و در سخنان خود اشاراتی به حضور قطعی خود در مجلس با اتکا به رای مردم نموده است.
بی تردید صراحت بیان او مثال زدنی است اما ایشان در دوره اخیر حضور خود در مجلس فروغ چندانی نداشت و حتی برخی اقدامات و اظهارات وی موجب تعجب گردید از جمله نامه وی جهت تشکیل استان ساحلی و همچنین موضع او در قبال تحولات کشورهای مسلمان منطقه مخصوصا سوریه.
رهبری املشی دارای مجموعه ای از آرای سنتی است که پایگاه عمومی او را در جریان رقابت تا حدود زیادی تضمین میکند اما با حضور یک چهره جدید بنام روح الله قهرمانی چابک و گرایش طیف اکبری به وی چالش جدی و جدیدی پیش رو دارد.
2-اسدالله عباسی: وی بعد از شکست از محمد مهدی رهبری در دوره قبل اینبار با عزم جدی تری به میدان آمده است و خبرها حکایت از حضور فعال او در منطقه دارد.عباسی که دو دوره نماینده مردم شهرستان رودسر در مجلس بود در حضور اخیر خود برای رقابت در انتخابات مجلس فقط با رهبری املشی روبرو نیست اگرچه او را جدی ترین رقیب خود می بیند.رقیب دیگر او روح الله قهرمانی چابک است.
شنیده ها حکایت از آن دارد که عباسی چندان خشنود از حضور قهرمانی چابک در چرخه رقابت ندارد.اینکه عباسی بتواند آرای دوره قبل خود را حفظ کند یک مسئله اساسی است.
3-محمدعلیجانی:وی سومین دوره حضور خود را در رقابت انتخاباتی شهرستان رودسر تجربه میکند.قطعا رای بالای او در دوره قبل یکی از علل شکست عباسی در رقابت با رهبری املشی بود.اگرچه در دوره اخیر و با حضور قهرمانی چابک برخی افراد چنین گمانه زنی میکنند که وی نسبت به قبل توفیق کمتری دارد اما کفه سنگین او در داشتن 16 هزار رای میتواند یک پتانسیل قوی سیاسی باشد.
4-روح الله قهرمانی چابک: اوبرای مردم رودسر گمنام نیست.سابقه اجرایی او بعنوان استاندار در گیلان از وی نامی آشنا و در عین حال خوشنام ساخته است.
اگرچه وی در استان تایید صلاحیت نشده اما همچنان به جلسات خود با امید به تاییدیه در تهران ادامه می دهد و در اقدامی کاملا هوشمندانه با طیف اکبری در یک نشست مشترک به توافقاتی رسید.
در جلسه مشترک وی با علی اکبری کاندیدای سه دوره انتخابات در شهرستان رودسر موج قوی و جدیدی به راه انداخته است.چرا؟ قهرمانی چابک از عمق نفوذ آرای اکبری در منطقه آگاه است لذا با موقعیت سنجی بعد از رایزنی های متعدد به سراغ وی رفت.
با این شرایط و در صورتی که وی بتواند صلاحیت خود را در تهران برای حضور در انتخابات بگیرد رقابت اصلی به گمان تحلیلگران انتخاباتی بین قهرمانی چابک و رهبری املشی است.
نتیجه:
دو پرسش در حال حاضر وجود دارد:
1-اگر قهرمانی چابک تایید نشود آرای طیف اکبری و خود وی به کدام سمت میرود؟رهبری املشی گزینه اصلی این انتخاب است.حتی رای اصلاح طلبان هم متوجه رهبری املشی خواهد شد.
2-موقعیت علیجانی در مواجهه با قهرمانی چابک چگونه است؟
برخی معتقدند که بهترین گزینه برای علیجانی برگزاری یک نشست مشترک با قهرمانی چابک میباشد. با توجه به ارزیابی از وضعیت فعلی جبهه قهرمانی چابک (در صورت تایید صلاحیت) او به رقابت جدی با رهبری املشی خواهد پرداخت لذا توافق علیجانی با قهرمانی چابک را یک پیروزی سیاسی برای علیجانی میدانند.چرا؟
شکل اول قضیه: در صورتی که قهرمانی تایید شود با انسجام آرای طیف اکبری وبخش دیگری از آرای مردم موقعیت عمومی تقویت میشود.با حضور علیجانی در این جبهه شاهد تقویت فزاینده قهرمانی چابک خواهیم بود.
شکل دوم قضیه: در صورتی که صلاحیت قهرمانی چابک تایید نشود چنانکه گفته شد نگاه ها متوجه رهبری املشی خواهد شد چون مانند دوره قبل تز" شکست دادن عباسی" جان میگیرد و تنها کسی که میتواند مورد اجماع عمومی قرار بگیرد رهبری املشی است.
در این میان آرای طیف علیجانی بازهم به نفع رهبری املشی خواهد بود تا تز"شکست عباسی" اجرایی شود.
البته عباسی هم نیامده است که شاهد شکست دوباره خود باشد و با توجه به تجربه سیاسی خود به دنبال ایجاد جبهه و جریان جدیدی خواهد بود.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی