ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

آخرین نظرات
سه شنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۳، ۰۶:۳۰ ب.ظ

درخت چنار ماچیان

حدفاصل جاده پائین محله ماچیان به سمت آستانه متبرکه ماچیان شاخه ای از رودخانه "ماچن خاله" که انشعاب رودخانه پلرود میباشد جریان دارد.

کنار این جاده درخت چنار قدیمی ماچیان دیده میشود که به نوعی"هویت" ماچیان از حیث طبیعت محسوب میشود ضمن اینکه نزدیکی این درخت چنار در گذشته ای دور اتاقکی بود که بزرگان و ریش سفیدان ماچیان جمع میشدند و به نوعی" پاتوق " بود برای این دسته !

این اتاقک درست روبروی قصابی آقا حسام حاجی پور بود.

گذشته از این حرفها این درخت با رغم عمر طولانی خود و آسیبهایی که دراین سالیان به ،ان وارد شده هنوز سرپاست و چشم نواز هر بیننده ای است.

اخیرا شنیده شده که برای تعریض جاده دراین بخش زمزمه های بریدن این درخت چنار مطرح گردیده که جای تعجب دارد.

این درخت بعنوان یک "نماد" برای ماچیان است که مظهر ایستادگی و راستی است و بنا به شنیده ها بیش از 7قرن(به قولی 4قرن)از عمر آن میگذرد و اینکه به همین راحتی قربانی یک تعریض جاده و به حساب عمران وآبادی بشود چندان مقبول نیست.

در حالیکه میتوان با کمی انحنا به جاده و تعریض از سمت راست در شکل میدان از این درخت بهره برد و با توجه به اینکه در یک پیچ خطرناک نیز قرار گرفته است خود این انحنای جاده میتواند عاملی برای کاهش سرعت رانندگان باشد.

این کار ضمن پاسداشت از یک میراث طبیعی و نماد محلی حرکتی زیبا در توسعه عمران منطقه ای با محوریت حفظ محیط زیست میباشد.

امیدواریم عزیزان مسئول دراین راستا نسبت به لحاظ کردن این قضیه اقدام لازم را معمول دارند ضمن اینکه تلاش کنند تا این درخت به ثبت برسد تا مانع از تعدی به آن در سنوات آتی گردد.

نظرات (۲)

سلام و عرض ادب و تبریک سال نو
با جنابعالی هم نظر و خواستار توجه مسئولان امر میباشیم.
به امید روزی که همگان برخوردار از چنین دغدغه هایی و بذل توجّه به آن بشوند.
سلامت و موفق باشید
http://neveshtehayejalal.blogfa.com/
۰۱ تیر ۹۴ ، ۲۳:۲۴ حاج مصطفی احمدی ماچیانی
باعرض سلام پیشنهاد میشود مدیریت محترم سایت ماچیان پیگیری فرمایند درخت چنارماچیان بعنوان اثارطبیعی ملی به ثبت برسد تاخدای ناکرده هیچوقت موردتعرض قرارنگیرد .

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی