ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

شرق شناسی گیلان با سخنرانی پژوهشگر ماچیانی

| سه شنبه, ۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۱۸ ق.ظ | ۰ نظر
یکشنبه 4شهریور97با حضور جمعی از گیلان پژوهان در  اداره فرهنگ و ارشاداسلامی رشت همایش تخصصی شرق شناسی گیلان با موضوع نقش زیدیه در رشد علمی  منطقه برگزارشد.
در ابتدای این همایش دکتر شایسته از صاحب نامان عرصه پژوهش و گیلانشناسی به معرفی جناب آقای سیدرضا فندرسکی آیتی با معرفی بخشی از آثار تحقیقی وی در حوزه گیلان شناسی و بویژه تاریخ رودسر و بطور خاص شیعه زیدیه در گیلان و فعالیت وی در حوزه شعر و ادب پرداخت.
سپس آقای فندرسکی با پرداختن به موضوع شیعه زیدیه در گیلان و ارتباط آن با مهاجرت علویان در راستای مبارزه با خلفای عباسی توضیحات کاملی ارائه داد.
آقای فندرسکی با اعلام اینکه حضور پررنگ زیدیه در منطقه شرق گیلان و علی الخصوص هوسم (رودسر) مرهون تلاش ناصرکبیر یا اطروش میباشد که از کانون های قدرت وی میتوان به گیلاکجان و مسجد ناصرکبیر اشاره کرد که در اوایل دهه 50تخریب و بنای جدیدی در آن احداث شد و همینطور مسجد رودبارکی که بنام امامزاده شناخته میشود و محراب داخل آن گواه بر مسجد بودنش میباشد.
آقای فندرسکی با اشاره به پیوند شیعیان زیدی گیلان و یمن در قرن سوم هجری به شرح بازماندگان فعلی آنها در یمن با پسوند جیلانی و دیلمی پرداخت و اظهار داشت که کتب متعددی امروزه در دست است که اثبات میکند این پیوند از طریق آسیای صغیر شکل میگرفته و عبارات گیلکی گاها به همان شکل سنتی و گاهی بصورت معرب در تفاسیر یا احکام فقهی این دوره وجود دارد که باشتباه طبری ذکر شده است.
آقای سیدرضافندرسکی آیتی با اشاره باینکه چون از ارکان امامت در فرقه زیدیه تسلط به برخی علوم پایه بود لذا حکام زیدی در مدت حضور خودشان بیشتر به آموزش و نشر علوم اقدام کردند و در این راستا همت بخرج دادند.
این همایش با طرح سئوالاتی پیرامون نقش زیدیه در تحولات سیاسی،اجتماعی منطقه پایان پذیرفت .

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی