ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

آخرین نظرات
سه شنبه, ۵ آذر ۱۳۹۲، ۱۱:۴۳ ب.ظ

شهید غلامرضا آقاجانی

غلامرضا آقاجانی متولد ۳ اردیبهشت ۱۳۴۷ در روستای ماچیان است.

وی برای اولین بار در سن ۱۵ سالگی به جبهه رفت وبا عشق و علاقه ای که به دفاع از حریم اسلام و کشورش داشت با عضویت در قرارگاه رمضان وارد نبردهای چریکی وجنگهای نامنظم شد که شهید چمران پایه گذار آن بود.

وی با پشت سر گذاشتن آموزش های سخت و طاقت فرساوصفاتی چون شجاعت و شهامت و اخلاص غلامرضا ،در اندک زمانی از او نیرویی زبده و کار آمد ساخت وتوانمندی های خود را در عملیات های مکرر برون مرزیوبرخورد با گروهکهای کرد در منطقه مرزی کردستان ایران به نمایش گذاشت

در حالیکه غلامرضا آقاجانیبرای بسیاری از مردم منطقه خودش با همه شهرتش غریب و ناشناس بود.

این گمنامی برخاسته از حجب و حیای غلامرضا بود.

در حالیکه نام او برای دشمن بعثی و سران گروهک کرد بسیاراشنا و هراس انگیز بود.

تا جائیکه برای سر او جایزه گذاشتند و مرده اش را مطالبه میکردند و بارها او از کمین دشمن جان سالم به در برد.
بارها در جریان عملیاتهای برون مرزی شایعاتی در خصوص شهادت او و همراهانش عنوان میشد و این بخاطر غیبتهای طولانی مدت و خارج از معمول ماموریتی در منطقه دشمن بود.
شرایطی که هیچگاه در زمان حیات او از زبانش شنیده نشد و افسانه دلاوریهای او اندک اندک از کلام دوستان و همراهان و مسئولانش جاری شد.
او در تیپ ۲ لشگر قدس گیلان مستقر بود و سپس مسئول اطلاعات قرارگاه شهید کاوه در شهرستان بانه شد.
اگرچه جنگ پایان یافته بود اما کینه ای که دشمن از زخمهای خورده داشت مانع از تعقیب غلامرضا نشد لذا گروهکهای کرد و اشرار منطقه که با حضور غلامرضا در منطقه احساس امنیت و آرامش نداشتند برای به دام انداختن وی لحظه شماری میکردند.
بالاخره در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۱۳۷۹ مصادف با عاشورای حسینی غلامرضا آقاجانی در روستای آلوت در کمین دشمن قرار گرفت و با رگبار تیرها مواجه شد و سرو قامتش با سیزده تیر به خاک افتاد و عروجش مصادف با عصر عاشورا بود.
شهید عاشورایی ماچیان در حلقه انبوه مشتاقان خود از سراسر کشور در قطعه شهدای مزار ماچیان به خاک سپرده شد در حالیکه نام و یادش همواره در دل مردم منطقه زنده و بلند آوازه است.

نظرات (۱)

۲۱ مرداد ۹۴ ، ۰۹:۲۷ محمد موسی زاده
باسلام ؛

بهتـــــــــــــــــرینها همیشه می مانند

شایدجلوی دیدگان نباشند

اما ...در دل ماندگارند.....

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی