ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

آخرین نظرات
شنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱:۲۱ ب.ظ

گفتگو با حاج محمد حسین زاده -1

لازم به ذکر است این مصاحبه در دو بخش تقدیم مخاطبان میشود که بخش اول مربوط به ارائه گزارش در مورد فعالیتهای انجام شده در دوران تصدی مسئولیت میباشد. بخش اول مصاحبه را در ذیل می خوانید:
س۱-ضمن عرض سلام از اینکه دعوت مارا قبول کردید از شما سپاسگزاریم.بعنوان شروع اگر مطلبی لازم به گفتن است بفرمائید تا به طرح سئوالات برسم.

ج۱-با عرض سلام وادب خدمت شما و همه ماچیانی های بزرگوار از اینکه در زمینه تنویر افکار عمومی و روشنگری اذهان مردم منطقه فعالیت میکنید تا فضای آگاهسازی و شفافیت موضوعات و رفعه شبهات فراهم شود تقدیر وتشکر مبکنم.امیدوارم این گفتگو فرصتی باشد برای رسیدن سعه صدر و آرامش روح و روان و ارتقای ظرفیت وجودی برای افزایش بار تحمل و حصول به تعامل مثبت.

س۲-از چه زمانی فعالیت شما در امامزادگان ماچیان شروع شد و چه مسئولیتی را عهده دار شدید؟

ج۲-همه مردم منطقه و بویژه ماچیانی ها خادم افتخاری آستان مقدس امامزادگان ماچیان هستند.بنده از اواخر زمستان ۱۳۸۹ با حکم مدیرکل وقت اوقاف و امور خیریه استان گیلان حجه الاسلام حسینی اشکوری و با پیشنهاد رئیس اداره اوقاف وقت رودسر حاج آقا علیزاده بعنوان “امین اوقاف” آستان امامزادگان ماچیان منصوب شدم.البته بعد انتصاب حاج آقا عادلی بعنوان مدیر کل این حکم مورد تایید و تمدید ایشان نیز قرار گرفت. در واقع با آغاز سال ۹۰ خدمت را در آستان مقدس را با این مسئولیت محوله آغاز کردم.

س۳-امین اوقاف به چه معناست و حدود اختیارات امین اوقاف چیست؟

ج۳-امین اوقاف کارگزار اصلی آستان متبرکه است و نماینده تام الاختیار مدیرکل و مدیر اجرایی و برنامه ریزی و مالی با هماهنگی و همکاری اداره اوقاف شهرستان میباشد تا پس از اینکه اعضای هیئت امنای پیشنهادی به مرکز تعیین صلاحیت اوقاف کشور مشخص شود.

س۴- موافقید قبل از ورود به بعضی سئوالات در خصوص نحوه واگذاری امور عمرانی به پیمانکار در آستان مقدس امامزادگان ماچیان توضیحی ارائه بدهید؟

ج۴-با کمال میل.از ابتدای کار و قبول مسئولیت در آستان مقدس طی هماهنگی با مدیریت فنی مهندسی و عمران اداره کل اوقاف استان مهندس سلیمانی آگهی مناقصه پیمانکاری اعلام شد.بعد از شرکت چند نفر از پیمانکاران فعال دراین حوزه در نهایت جلسه ای رسمی در رشت با حضور معاون مدیر کل و رئیس حراست و مدیر فنی و عمران و مدیر مالی و ریاست اداره رودسر و رئیس بازرسی امور بقاع و من بعنوان مسئول هیئت امنای امامزادگان ، آقای ابوالقاسم ملا اسماعیلی که قبل از دوره مسئولیت من نیز در این حرم شریف مشغول فعالیت بود بعنوان برنده مناقصه و پیمانکار کاشی کاری و آئینه کاری و تعمیرات داخلی و خارجی اعلام شد و کار را تحویل گرفت. قرار داد کاری هم با رعایت تشریفات قانونی به تایید رسید که در صورت هرگونه اختلاف فنی و مهندسی و مالی و حسابرسی صرفاً از طریق اداره کل اوقاف استان مورد بررسی و اعلام نظر نهایی قرار بگیرد و هیئت امنای ماچیان و اداره اوقاف رودسر مسئول تامین بودجه و پشتیبانی مالی بعد از اعلام نظر و تایید نهایی مدیر کل باشند.

س۵-میزان پرداختی به آقای اسماعیلی چقدر هست؟

ج۵-برای آماده سازی کار آقای اسمیاعلی بعنوان پیمانکار کارهای زیادی مثل دیوار چینی،سیمانکاری،نصب راویز سقفی،درب ورودی،تسطیح سطوح آماده سازی برای کار و برخی موارد دیگر حدود ۳۰میلیون تومان هزینه شد که با تایید مهندس بذرافشان مسئول نظارت فنی و مهندسی اوقاف شرق گیلان و همچنین ازطرف رئیس وقت اداره اوقاف رودسر و مسئول فنی استان و معاون اداری مالی و تایید شخص مدیر کل هزینه های مربوطه پرداخت شد و آقای اسماعیلی حدود ۳۵میلیون تومان از محل وجوهات دریافتی امامزادگان از طرف اداره اوقاف رودسر تحویل گرفت و مبلغ ۴۵میلیون تومان هم از بنده از محل قبور و اهدائی و قبوض بعنوان امانتی و مساعده دریافت کرد.

س۶-در خصوص ساخت درب و پنجره های حرم مطهر هم بفرمائید؟

ج۶-دربهای حرم همان دربهای قدیمی است که در زمان مسئولیت من تعمیر و مرمت و نقاشی شده بود.اما ساخت پنجره ها طی یک منقاصه برگزار گردید که با نظارت اداره اوقاف استان و معاونت فنی و عمران انجام شد و آقای طالب علیپور برنده مناقصه گردید.بعد از تایید عملکرد ایشان توسط اداره کل اوقاف استان و مدیریت فنی با امضای معاون اداره مالی و صدور فاکتور و دستور پرداخت مدیر کل محترم مبلغ ۲۳ تومان به ایشان پرداخت شد.

س۷-تسطیح محوطه امامزاده از کارهای خیلی خوب و مورد رضایت عمومی مردم است.برای این کار چقدر هزینه شده؟

ج۷-بیش از نیمی از محوطه امامزادگان تفاوت ارتفاع حدود یک و نیم متری داشت و پائین تر از سطح متوسط محوطه عمومی امازادگان بود.قبور اموات هم در برخی فصول سال بخاطر بارش برف و باران زیر اب میرفت و یا انباشته از گل و لای بود که موجبات تکدر خاطر و ناراحتی بازماندگان میشد. با هماهنگی اوقاف و مسئول فنی و عمرانی استان گیلان مهندس سلیمانی و با نظارت مهندس بذرافشان از محل اخذ کمکهای مردمی و وجوهات قبور و اهدائی و قبوض با انجام مراحل پیمانکاری جزء به جزء و به نوعی ترک تشریفات مناقصه از آقای پرویز نوروزپور و دیگران در امر زیر سازی و تسطیح سطوح محوطه و موزائیک کاری و همچنین سیمانکاری داخل حرم شریف و آماده سازی حدود ۱۰۰قبر آماده تحویل در دوطبقه مبلغی حدود ۴۵میلیون تومان به ایشان پرداخت شد ضمن اینکه هزینه مربوط به کارگری و شن و سیمان هم ۲۰میلیون تومان شد.

س۸-بطور کلی شیوه عملکرد هیئت امناء در خصوص فعالیت عمرانی آستان مقدس و برنامه های اجرایی چگونه است؟

ج۸-برای ساخت و ساز حدود ۵۰۰مترمربع بعنوان حرم مقدس و نگهداری ساختمان مسجد و زائرسرا و غسالخانه و سرویس بهداشتی و همچنین ۱۰هزار متری محوطه و آب و برق و گاز و تلفن و برای انجام عملیات ساخت وساز نیاز به شن و سیمان و جدا از این تعمیرات و نگهداری آنها هزینه های زیاد ی انجام میشود. تمام این کارها و هزینه های صرف شده بصورت تفکیک شده محاسبه و با تایید مراجع ذیصلاح بر آورد هزینه و پرداخت شده است. هزینه آبرسانی که اطراف محوطه حرم و تغییرات سیستم اولیه لوله کشی را نیز باید به این موارد اضافه کرد.

س۹-برنامه های عمرانی آینده شما بعنوان مسئول هیئت امنای آستان مقدس چیست؟

ج۹اولویت اول تکمیل پروژه آئینه کاری داخل حرم و کاشی کاری بیرونی و پله های ورودی حرم است. تکمیل محوطه سازی و دیوار بیرونی آستان مقدس و ساخت سر دروازه بزرگ قرآانی همراه با دو عدد گلدسته و نور افشانی مناسب برای آستان مقدس با توکل به خدا و ائمه معصومین و همراهی مردم و خیّرین منطقه از محل دریافت وجوهات از دیگر برنامه های ماست.

س۱۰-در کنار فعالیتهای عمرانی ما شاهد فعالیت در بخش فرهنگی هم درآستان مقدس هستیم.مشتاقیم در این موارد هم از شما بشنویم.

ج۱۱-عمده این فعالیتهای فرهنگی در نوع خودش برای اولین بار در آستان مقدس انجام میگیرد. مراسم آرامش بهاری،برپایی خیمه های معرفت و پاسخگویی به سئوالات شرعی و اعتقادی با حضور روحانیون و طلبه های جوان در صحن آستان مطهردر آغاز سال و ایام نوروز نمونه این فعالیتهاست که تداعی کننده حرم آستان مقدس امام هشتم در حرم رضوی است. برنامه های ایام فاطمیه با حضور مداحان کشوری مانند حاج صادق آهنگران و تشییع نمادین پیکر حضرت زهرا و شام غریبان آن بانوی بزرگ که با استقبال چند هزار نفری مردمی همراه بود و پذیرایی و سفره نذری شام برای مهمانان و زوّار را هم میتوان اشاره کرد که با اقبال عمومی خاص مردم مواجه شده است. حضور بیشتر هیئتهای عزاداری حسینی در عاشورای ماچیان که نماد ویژه همایش بزرگ عاشورائیان است و حقیقتاً در قالب الفاظ نمیگنجد. دعوت از خادمین حرم رضوی و متبرک نمودن ماچیان به پرچم مقدس بارگاه منور علی بن موسی الرضا در امامزاده ماچیان ،برپایی مراسم تعزیه خوانی و راه اندازی نمادین کاروان اسرای کربلا و خرابه شام و غربت حضرت رقیه س و فداکاری حضرت زینب س از آن جمله فعالیتهای فرهنگی است که نمونه اش قبلا در منطقه نبوده است.

س۱۲-یکی از کارهای جاب ساخت سقاخانه در جوار مزار شهدای ماچیان است.این سقاخانه ما را به یاد سقای کربلا حضرت عباس ع می اندازد و همچنین سقاخانه حرم رضوی.در خصوص ایده و نحوه ساخت این سقاخانه توضیح بدهید.

ج۱۲-آقای حاج حسنعلی نجفی حاج آبادی به نیّت ثواب پدر و مادر خودشان هزینه ساخت ایت سقاخانه را تقبل کردند وپس ازبررسی و بر آورد هزینه و کارشناسی این کار ارزشمند توسط مهندس حاج موسی حسین پور اجرایی و به پیان رسید که کل مبلغ توسط حاج آقا نجفی پرداخت شد.خداوند به ایشان خیر در دنیا و عقبی دهد و والدین ایشان را با شهدای کربلا محشور بگرداند

س۱۳-با وجود این کارهای با عظمت اجازه بدهید اشاره ای به خدمات بهداشتی انجام شده در صحن مطهر بپردازیم.معضل عمده سرویس بهداشتی این آستان مقدس هست.

ج۱۳-برابر نقشه جامع آستان مقدس محل قرار گرفتن سرویس بهداشتی پائین تر از خود حرم است. در حال رایزنی با صاحبان زمینهای مجاور صحن مقدس هستیم تا هم سرویس بهداشتی و هم غسالخانه را در محل جدید بنا کنیم. البته برای همین سرویس بهداشتی فعلی به منظور تعمیرات و بهسازی هزینه های زیادی شده تا در همین شکل فعلی قابل استفاده باشد.

س۱۴-برسیم به یک سئوال مهم که برای بسیاری از ماچیانی ها و زائران بازدید کننده از آستان مقدس مطرح است.علت توقف ناگهانی فعالیتهای عمرانی صحن مطهر چیست؟

ج۱۴-یک مقدار اختلاف نظر داخلی مانع از استمرار و تداوم پیشرفت شده است که ان شاءالله بزودی با رفع این اختلافات شاهد از سر گیری کارها با جدّیت و همدلی بیشترباشیم. یک نگرانی هم خانواده های صاحب قبور دارند که با آغاز کار حتما قبلا از انجام کار به اطلاع ایشان می رسانیم.

بخش دوم مصاحبه با حاج محمد حسین زاده که گفتگوی صریح با ایشان در خصوص برخی مسائل منطقه و حواشی و تبعات حاصله و پاسخ های شفاف ایشان بزودی در همین سایت منتشر میشود.

نظرات (۱)

۰۴ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۴:۰۱ حاج مصطفی احمدی ماچیانی
باسلام . خواهشمنداست متولیان امورامام زادگان والامقام ماچیان نسبت به نوشته درج شده دردیوار مزار شهدای ماچیان بعنوا ن حکم مکان مسجد. به سوال اینجانب پاسخ دهند که ایا درمکان مسجد جایز میباشد اموات دفن گردند .و اگر جایز نیست چرااجازه چنین کاری رامیدهند. واگر محل های درهمان محوطه جایز به این کار میباشد مشخص شود.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی