ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

ماچیان

تارنمای اطلاع رسانی ماچیان

آخرین نظرات
سه شنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱:۲۴ ب.ظ

گفتگو با حاج محمد حسین زاده-2

در بخش اول گفتگو با حاج محمد حسین زاده مطالب بیشتر جنبه تشریح خدمات ایشان بود و سئوالات نیز با همین هدف مطرح گردید.بخش دوم گفتگو با حاج محمد حسین زاده در کنار بررسی برخی مسائل کاری،واکاوی جریان هایی است که جنبه انتقادی و مخالفت با شخص ایشان میباشد.

در صورتی که هریک از پاسخ ها متوجه فرد یا افراد خاصی باشد،حق پاسخگویی در سایت برای هریک از افراد محفوظ است تا افرادی که انتقاد و مخالفتی دارند و منجر به موضع گیری ناصوابی شده است بصورت شفاف و صریح با رعایت اصول گفتمان در سایت مطرح کنند:

س۱-آقای حسین زاده موضوع احداث مسجد سید الشهدا به نوعی آغاز یک جریان خاص در ماچیان بود.جریانی که باعث شد برخی دوستان قدیمی به نوعی روبروی هم بایستند.البته این تعبیر ماست.آخرین وضعیت ساخت مسجد سیدالشهدا را از زبان شما بشنویم.

ج۱-به دوستان متعهد و عزیزان بانیان خیر عنوان شده است که ان شاالله برابر دستورالعمل های موجود در امر ساخت و ساز و نظام مهندسی و ضوابط واحد فنی و عمران اداره اوقاف استان،هیئت موسس متشکل از بانیان و صاحبان حساب مد نظر و اعضای هیئت امنا و شورای ماچیان نسبت به اجرای امورمحوله در این خصوص اقدام لازم را بنمایند. تعدادی از افراد بصورت خودجوش تصمیم به ساخت مسجد گرفتند و شماره حسابی را هم افتتاح کردند و از مردم کمک مالی گرفتند.از سوی اداره اوقاف اعلام شد به دلیل وجود مسجد در محوطه امامزادگان حضور هیئت امناء و نظارت اداره اوقاف الزامی میباشد. (این گفتگو قبل از انتخاب هیئت امنای جدید انجام گرفته است)

س۲-برای آگاهی عموم مردم در خصوص چگونگی انتخاب هیئت امنای بقاع متبرکه توضیح بدهید.

ج۲-در آستان مقدس امامزادگان ماچیام از قبول مسئولیت بنده با عنایت الهی و در ظل توجهات ائمه معصومین و حمایتهای مالی مردمی و برنامه ریزی های منظم حرکتهای خوبی صورت گرفت که با تبلیغات درست حقیقتا شان و منزلت این دو امامزاده به بیرون از دهستان هم معرفی شد که ربابر ظوابط موجود در سازمان اوقاف و معاونت امور بقاع متبرکه جایگاه اداری و اجتماعی بقعه ماچیان به شاخص استانی ارتقا یافت. با وجود موجودیت هیئت امنای تعدادی از افراد دیگر از سایر مناطق از جمله افرادی که اقامت نزدیک به امامزاده داشتند از مناطق اطراف و یک نفر روحانی بعنوان مسئول فرهنگی و قرآنی و فرمانده پایگاه مقاومت یا فرمانده حوزه بسیج مقاومت نقش بسزائی ایفا می نمایند. تلاش سازمان بر این بوده است که اولا اعضای متمرکز از یک خانواده و قوم و خویش نزدیک در هیئت امنا عضو نباشند و ثانیا از سوابق ارزشی و ایثارگری و تحصیلات عالی برخوردار بوده و همچنین از خانواده معظم شهدا باشند. این موضوع جزئیات دیگری هم دارد که لازم باشد به عرض میرسد.

س۳-درآمد بقعه متبرکه از محل نذورات چقدر هست؟نحوه هزینه کرد چطوریست؟

ج۳-بطور معمول در دوره زمانی ۳۰ روز تا ۴۵ روزه حدود سه تا چهار میلیون تومان جمع آوری شده که سالیانه مبلغی متغیر بین ۴۰ تا ۴۵ میلیون تومان بر آورد میشود. این مبالغ به حساب اوقاف و با حضور و نظارت نماینده رئیس اوقاف تحویل و به حساب اوقاف واریز میشود. پس از واریز نذورات و وجوهات برابر بخشنامه موجود ۴۵% آن صرف عمران و ۲۵% صرف مدیریت و امور جاری و ۱۵تا ۲۵% آن در بخش فرهنگی و قرآنی هزینه میشود.درصد باقیمانده نیز حق تصدی گری به حساب خزانه کشوری واریز میشود.

س۴-آقای حسین زاده ،ظاهرا مسائل حاشیه ای به اهل قبور هم کشیده شده! جریان پیش فروش قبور چیست و یکسری حرف و حدیثهایی که بطور پراکنده شنیده میشود؟

ج۴-طبق یک سنت حسنه خانواده ها و برخی افراد قبر خود و عزیرانشان را پیشاپیش تهیه میکنند که منجر به موضوعی بنام پیش خرید قبر میشود.این موضوع مدیریت می خواهد چون ممکن است سالها طول بکشد که خداوند به همه طول عمر بابرکت عنایت کند.در هر حال به رسم موجود شخصی می آید قبر مثلا شوهر یا همسر یا فرزند را خریداری میکند.طبق ضوابط اداره اوقاف خانواده یا فرد متقاضی بابت حق الویت دفن معروف به پیش خرید قبر را با پرداخت مبلغ بصورت یکجا یا اقساطی تحت عنوان کمک به آستان مقدس امامزادگان ماچیان پرداخت می کنند. با این حساب هم محدوده قبر برای وی مراقبت میشود و هم از محل دریافت وجوهات در امر کارهای عمرانی و فنی و مهندسی استفاده میشود. تعیین الویت به نسبت نزدیکی به قبور متوفی متناسب با نسبت فامیلی و میزان پرداختی است.

س۵-اگر موافق باشید جریان سئوالات را به موضوعات مهمتری هدایت کنیم اگرچه همین مقدار سئوال و جواب میتواند روشنگر موارد عدیده ای باشد که اتفاقا محل ابهام برای بعضی ها بود. شما سالیان متمادی در پستهای مختلفی مسئولیت داشتید که بسیار هم حساس بوده اند.می خواهم با دیدگاه نقادانه ای از شما بپرسم چرا ماچیان پیشرفت نکرده؟آب برق گاز تلفن آسفالت خدماتی است که امروزه در اکثر مناطق به مردمان منطقه داده شده ولی در ماچیان به طور محسوس شاهد وفاق عمومی و بقول معروف عزم ملی در یک جهش هدفمند به سمت جلو پیشرفت نمی بینیم.چرا؟

ج۵-نه تنها ماچیان بلکه هرکجا اختلافات شدت یابد کار و تلاش و پیشرفت کم میشود.امان از این هوای نفس شیطانی.همه ما باید از شرّ ابلیس درون و شیطان اکبر دل خویش که به دنبال جاه طلبی و ثروت اندوزی و کینه توزی است به خدا پناه ببریم.اهل نظم و انضباط و ارتباطات اجتماعی همراه با ادب و اخلاق و محبت به هم کیش هم خویش و همنوع خود باشیم تا ضمن اینکه روح و روان ما سالم بماند جامعه و زندگی و اجتماع محل ما هم رشد و ارتقا یابد. این تذکر پیش تر و بیشتر به خودم میباشد که دستور خدا و رسول الله و ائمه معصومین است.

س۷-ما ارتباط صمیمانه و عمیقی بین ماچیان با سایر روستاهای همجوار و زیرمجموعه دهستان ماچیان نیستیم.این موضوع در جذب سرمایه و استفاده از پتانسیل موجود در جذب توانمندی های نیروی انسانی و مالی تاثیر بدی دارد.

ج۷-البته این یک قائده کلی نیست.بعضی از تفکرات افراد را نباید به کلیّت محل نسبت داد.مردم شریف و نجیب ماچیان میزبانی گرم و مهمان نواز و با سابقه در دعوت به همگرایی درعرصه های مختلف از مردم بزرگوار منطقه هستند. همیشه یک عده بسیار اندک در هرکجای کشور و حتی دنیا در طول تاریخ ندای قومیت گرایی و قبیله نگری و جغرافیایی محوری را سر می دهند. ولی در ماچیان یا وجود ندارد و اگر چنین ایتتنباطی در منطقه شده است بسیار ضعیف و اندک است که جایگاهیی در محل ندارند.این تفکر با اعتقادات اسلامی و فرهنگ ایرانی و آداب حسنه ماچیانی ها هیچ سنخیتی ندارد.الحمدلله از این پدیده اجتماعی منفی در ماچیان بزرگ هیچ موردی به گوش ما نمی رسد ان شاالله یادمان باشد که روز عاشورای حسینی در آن همایش بزرگ عاشورائیان از هر درب خانه ماچیانی صدها و حتی هزاران غذای نذری سیدالشهدا برای عاشقان اباعبدالله الحسین زائرین و مهمانان عزیز پخت و توزیع میگردد و مردم ماچیان از سحرگاهان آغوش باز کرده و خود را آماده پذیرایی از دستجات عزاداری مناطق اطراف می نمایند و به استقبال برادران و خواهران عاشق اهل بیت رسول الله می روند.اگر هم یک عده بسیار اندکی با تفکرات انحصار گرایانه در گوشه و کنار عرض اندام میکنند به خود بیایند(که ان شاالله اینطور نباشد) و به راه درست و پیشه بر حق اکثریت قاطبه ماچیانی های مومن مهمان نواز همراه شوند. بارگاه منور و ملکوتی امام زادگان ماچیان همیشه ملجا و پناهگاه همگان بوده و در طول تاریه خدمات رسانی به آن از آفات انحصار طلبی و استفاده ابزاری مصون بوده و حتما خواهد ماند. الحمدلله برای این حقیر نیز بوضوح به اثبات رسیده است که مردم شریف ماچیان و محلات اطراف خود را خادم واقعی این مضجع شریف می دانند و این تذکرات یادآوری به خودم میباشد.

س۸-در مورد جوانان ماچیان چه سیاستی در پیش گرفته شده است با توجه به اینکه امروزه تهدیدهای زیادی متوجه این قشر میباشد.

ج۹-هرچه در حق جوانان عزیز خدمت کنیم کم کاری کرده ایم ولی مطمئنا همت و انگیزه خدمت در این راستا قراردارد.شما مستحضرید که حقیر از سالهای قبل چه در امر ورزش و ایجاد فضاهای کار در امامزادگان ماچیان و یا بازار مصرف در مراسمات و مناسبتهای بسیار برای محل ماچیان تلاش مضاعف صورت گرفته و ادامه دارد ولی بایستی طی یک برنامه ریزی منظم و منسجم به این خدمت صادقانه استمرار ببخشیم.هر اقدامی که جوان ما را از آسیبهای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی مصون نگه دارد مورد قبول است.

س۱۰-شما هزینه های زیادی برای امامزادگان ماچیان کرده اید.تغییرات گسترده و نمادسازی و برنامه های متنوع،در خصوص جذب گردشگر و توریست مذهبی و معنوی چه اقدامی انجام داده اید؟

ج۱۰-فعالیتهای فرهنگی در امامزادگان ماچیان در چند سال اخیر در دوران مدیریت اینجانب بواسطه برگزاری مراسم های متعدد در مناسبتهای مختلف باعث شده که جمعیت کثیری از اطراف و اکناف به سمت ماچیان سرازیر شوند و با تبلیغات رسانه ای روزنامه،سایت،پیامک و شبکه استانی گیلان شبکه باران و چاپ و نشر تراکتهای تبلیغاتی حقیقتا تلاش لازم برای جذب مسافران و گردشگران معنوی انجام شده است. اشاره ما به همایش بزرگ عاشورائیان در روز عاشورا و مراسم بزرگ آرامش بهاری تحویل سال ،مراسم ایام فاطمیه،مراسم تشییع جنازه نمادین حضرت فاطمه س،دعوت از حاج صادق آهنگران و دعوت از قاریان مصری که همراه با خیل عظیم زائرین و مهمانان را در ماچیان است.

س۱۱-ماچیان نیروهای متخصص زیاد دارد.پزشک مهندس و…بعنوان مثال چرا از پزشکان ماچیان برای درمان رایگان در یک هفته یا ماه دعوت نمیشود؟اینطوری که ما می بینیم فقط برای اموات هزینه شده نه برای زندگان!

ج۱۱-مسئول سازماندهی و ارباط با پزشکان بنده نیستم ولی بعنوان یک خادم اولا پزشکان ماچیان اعلام آمادگی کنند و زمان را مشخص کنند ما مکان را در اختیارشان قرار می دهیم تا با برنامه ریزی و اطلاع رسانی امکان حضور متقاضیان را فراهم کنیم. خدمات رسانی به امامزادگان هزینه برای مردگان نیست.حضور این همه آدم سرزنده و با نشاط حتی خود پزشکان به این مکان مقدس نشان از نیاز آنان به این مراکزمعنوی و زیارتی دارد ولی به پیشنهاد شما مبنی بر اهتمام به این امر مهم یعنی استفاده از متخصصین ماچیانی به جدّ موافق هستم و آماده خدمتم.

س۱۲-سئوالی که خیلی برای ما مهم است رویارویی نیروهای ارزشی دراین چند وقت اخیر است.آقای حسین زاده ! کسی نمیتواند پنهان کند یا منکر این قضیه باشد که برادران دیروز و نیروهای ارزشی منطقه که رکن و جایگاه خاصی در میان مردم داشتند و هنوز هم دارند بخاطر برخی مسائل روبروی هم جبهه گرفته اند.دلیل این امر چیست؟آیا جنگ بر سر قدرت است یا کسب توفیق خدمت؟

ج۱۲-بنده هم این فرمایش شما را بعنوان یک تهدید و آفت و آسیب اجتماعی و اعتقادی قبول دارم.شما انحرافات صحابه رسول الله و انحطاط جامعه اسلامی زمان امیرالمومنین را با شرایط فعلی امروز مقایسه کنید.همان جاه طلبی ها همان حسادتها و کینه توزی ها و عداوت و قدرت طلبی و ثروت اندوزی نامشروع چه بلایی بر سر حکومت اسلامی در صدر اسلام آورد. در مقیاس کوچک هم این موضوع قابل بررسی است.اگر محبت خدا را می خواهیم باید به هم محبت کنیم.اگر می خواهیم خدا از سر تقصیرات ما بگذرد باید در حق همدیگر دعا کنیم و از بدی های هم بگذریم و ببخشیم اگر می خواهیم خدا ما را ببخشید باید دیگران را ببخشیم و روحیه ایثار را حفظ کنیم و بخصوص در حق دوستان خدا و بندگان خدا با صفت حلم و بردباری و صبر برخورد کنیم. از تهمت و افترا پرهیز کنیم و نسبت به یکدیگر تهمت و غیبت نداشته باشیم.اینها تذکرات جدی در درجه اول به خودم میباشد .

س۱۳-برنامه شما برای تجلیل از فرهیختگان ماچیان چیست؟

ج۱۴-این یک برنامه بزرگ است و اقدامی بسیار نیک و نیاز به یک برنامه ریزی توام با همفکری گسترده و عمیق دارد.همه محل باید فعالیت کنند چه مردم و چه مسئولین اعم از شورای محل و دهیاری و هیئت امنای مسجد جامع و امامزادگان و معتمدین منطقه و بزرگان شهر تا این تکلیف به نحو احسن به اجرا درآید.

س۱۵-ما یک گله کوچک هم داریم.چرا شورای محل،دهیاری،هیئت امنای مسجد و امامزادگان با سایت ماچیان ارتباط نزذیکی ندارند در حالیکه ما این بستر را فراهم کرده ایم که عزیزانی مثل شما به ما کمک کنند تا به انعکاس گسترده تر و جدی تر مسائل منطقه بپردازیم؟

ج۱۵-ضمن عذرخواهی بخاطر این کوتاهی صمیمانه از شما تشکر میکنم و ان شاالله من بعد ارتباط ما با سایت بسیار گسترده تر و صمیمانه تر خواهد بود.

نظرات (۱)

۲۱ مرداد ۹۴ ، ۱۲:۲۱ محمد موسی زاده (خادم افتخاری امام زادگان بزرگوارماچیان)
باسلام وضمن تشکراز مدیریت این سایت و تقدیر تشکر از جناب آقای حاج محمد حسین زاده این خادم بی منت امام زادگان بزرگوار ماچیان که ماشاهد زحمتهای فراوان از ایشان و دیگر عزیزان زحمتکش این بزرگواران هستیم.

امیداروارم همه دست در دست هم دهند تا شاهدپیشبرد کارهای بیشتری در این مکان مقدس شاهد باشیم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی