استاد مصطفی فرض پور ماچیانی درگذشت

استاد مصطفی فرض پور ماچیانی درگذشت

مصطفی‌ فرض‌پور ماچیانی، استاد رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های گیلان، 23 فروردین‌ماه درگذشت.

ایشان عصر روز یکشنبه 23 فروردین‌ماه پس از یک دوره بیماری چندماهه در بیمارستان درگذشتند.

مصطفی فرض‌پور ماچیانی در سال ۱۳۲۰ در ماچیان متولد شد، دوره شش‌ساله ابتدایی را در ماچیان و کلاس هفتم و هشتم را در رحیم‌آباد و نهم و دهم را در رودسر و یازدهم و دوازدهم (پنج و شش ادبی) را در دبیرستان داریوش لنگرود گذراند و در سال ۱۳۴۰ مقام نخست رشته ادبی گیلان را در بین دانش‌آموزان به‌دست آورد.

در سال پنجم رشته ادبی بود که نشریه “پیام داریوش” را منتشر کرد. در سال ۱۳۴۱ وارد دانشگاه تبریز شد و در سال ۱۳۴۴ در رشته ادبیات و علوم تربیتی فارغ‌التحصیل شد.

در دوران دانشجویی به پیشنهاد استادان خودش سلسله مقالات “زبان و ادبیات ماچیان” را منتشر کرد که سهم بسزایی در معرفی ماچیان داشت.

در سال ۱۳۴۶ و بعد از اتمام دوره خدمت وظیفه به استخدام آموزش و پرورش رشت درآمد. همچنین در مدرسه عالی مدیریت گیلان (لاهیجان)، موسسه عالی بازرگانی رشت، دانشگاه ابوریحان (تالش و تنکابن) و مدرسه عالی پرستاری نیز تدریس می‌کرد.

در سال ۱۳۵۸ به درخواست مدیرکل آموزش و پرورش وقت استان گیلان، ریاست دانشسرای راهنمایی تحصیلی را قبول کرد و در آبان همان سال با حفظ سمت سرپرستی مرکز تربیت معلم پسران استان به وی واگذار شد.

پس از انقلاب مدتی در دانشگاه گیلان و دانشگاه علوم پزشکی و آموزشکده چمران تدریس کرد. در سال ۱۳۶۸ به سمت معاون آموزشی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی رشت منصوب شد و تا سال ۱۳۷۳ این همکاری ادامه داشت.

فرض‌پور مولف کتاب “دستور زبان فارسی” است که از سال ۷۶ در دانشگاه تدریس می‌شود. همچنین عضو هیئت مؤلفین “دایره‌المعارف تشیع” است و مقالاتی از او در این مجموعه منتشر شده است.

او مقالات متعددی در زمینه ادبی، زبان‌شناسی، فرهنگی، اجتماعی و دینی در روزنامه‌ها و مجلاتی چون آزادی، عصر تبریز، طلوع اسلام، اطلاعات، کادح (نشریه استانی)، گیلان‌نامه، نشر دانش و… منتشر کرده است.

همچنین ویژه‌نامه‌های گنجینه گیلان‌شناسی، شمال‌شناسی، نوروز باستانی، مونوگرافی اشکور، فرزانگان گیلان، زبان و فرهنگ ماچیان و گاهشماری در ایران از فرض‌پور به چاپ رسیده است.

او سابقه فعالیت در شورای آموزش و پرورش گیلان، هیئت علمی تمام وقت دانشگاه آزاد رشت، هیات امنای کتابخانه ملی رشت، جمعیت نشر فرهنگ گیلان و دبیر شورای انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت را نیز دارد.

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد مصطفی فرض‌پور 10 صبح دوشنبه ‌25 فروردین‌ماه از محل خاتم‌الانبیاء رشت انجام می‌شود و پیکرش در زادگاهش ماچیان به خاک سپرده می‌شود.


دیدگاه‌ها

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی